Kalevan kisat 2026
Kalevan kisat toivat Esbo IF:lle neljä mitalia
Kalevan kisat järjestettiin 24.–26.7.2026 Jyväskylän Harjun stadionilla. Viikonlopun aikana nähtiin huikeita suorituksia, tiukkoja mitalikamppailuja, uusia ennätyksiä ja upeaa yleisurheilutunnelmaa.
Esbo IF:n kärkiurheilijat taistelivat viikonlopun aikana Suomen mestaruuksista hienolla menestyksellä. Kotiin tuomisina oli yhteensä neljä mitalia ja neljä pistesijaa. Kalevan Malja -pisteissä Esbo IF keräsi yhteensä 41 pistettä, mikä oikeutti kisojen 11. parhaaksi seuraksi. SFI-seuroista Esbo IF oli toiseksi paras heti HIFK:n jälkeen.
Lämpimät onnittelut kaikille urheilijoille, valmentajille ja taustajoukoille hienosta menestyksestä Kalevan kisoissa!
Kiitos myös Jyväskylälle hienosti järjestetyistä kisoista!

Jessica Rautelin otteli Suomen mestariksi 7-ottelussa pistein 5532. Mestaruus on upea ja ansaittu palkinto pitkään uraan mahtuneesta määrätietoisesta työstä. Pitkäjänteinen harjoittelu ja sitoutuminen ovat tuottaneet hienoa tulosta.
Lämpimät onnittelut Jessicalle, valmentaja Ragne Kytölälle sekä kaikille Jessican taustalla työskenteleville!

Jonathan Ekberg saavutti hopeaa miesten 10km kävelyssä. Ehjä ja onnistunut suoritus toi Jonathanille uran ensimmäisen Kalevan kisa mitalin. Paljon onnea Jonathan ja valmentaja Helena Åstrom!

Saga Andersson saavutti Jyväskylässä uransa kahdeksannen Kalevan kisojen mitalin. Hopeaa irtosi tuloksella 445. Saga on yksi seuramme kestomenestyjistä Kalevan kisoissa, ja hieno mitaliputki jatkuu! Onnea Sagalle ja valmentaja Nalle Anderssonille!

Roope Auvinen on heittänyt koko kesän tasaisen varmasti 70 metrin tuntumaan ja sen yli. Jyväskylän moukarifinaali oli tasainen ja jännittävä, ja Roope saavutti hienosti pronssia ja uransa toisen Kalevan kisa mitalin tuloksella 69,33. Isot onnittelut Roopelle ja valmentaja Lassi Korhoselle!

Kira Kytölä sijoittui kolmiloikkakilpailussa neljänneksi. Haastava kausi ja kesä riittivät tällä kertaa neljänteen sijaan, mutta kaikista vaikeuksista huolimatta Kira kilpaili jälleen kerran Kalevan kisoissa! Kira on saavuttanut urallaan Kalevan kisoista peräti kahdeksan mitalia ja on yksi seuramme kestomenestyjistä.

Ella Räsänen palasi usean vuoden tauon jälkeen Kalevan kisoihin. Kalevan kisat ovat jääneet valitettavan monta kertaa väliin, ja edellisen kerran Ella kilpaili Kalevan kisoissa vuonna 2021. Tällä kertaa Ella juoksi 400 metrin loppukilpailussa viidenneksi. Hieno paluu Kalevan kisojen tunnelmaan!

Pistesijan Jyväskylästä nappasi myös Sajan Irincheev, joka käveli kahdeksanneksi miesten 10 kilometrin matkalla. Esbo IF:llä oli miesten kävelyssä peräti neljä urheilijaa mukana – hieno osoitus seuramme vahvasta kävelyperinteestä!

Frida Blomfelt on menestynyt hienosti jo juniorisarjoissa ja jatkaa seuramme vahvaa seiväsperinnettä. Jyväskylässä Blomfelt selviytyi finaaliin ja saavutti siellä hienosti 7. sijan uudella ennätyksellään 385.

Seuramme nuoret pikajuoksijatähdet, 22-sarjalainen Rasmus Vuonoranta ja vasta 17-vuotias Romary Pavlikov, pääsivät myös mukaan miesten 100 metrin kilpailuun. Kalevan kisat olivat molemmille uran ensimmäiset.
Jyväskylässä kilpailu oli kovatasoinen ja tasainen. Vauhti ei vielä aivan riittänyt finaaliin, mutta molemmat juoksivat hienosti aivan kauden parhaalla tasollaan. Rasmukselle syntyi alkuerissä uusi komea ennätys 10,73. Hieno avaus molemmilta Kalevan kisojen tasolla!

Kalevan kisojen ensikertalainen oli myös 17-vuotias Vilma Metsälä, joka sivusi ennakkoluulottomasti korkeuden karsinnassa ennätystään 165cm. Se ei vielä riittänyt loppukilpailuun.

Elmo Koivunen teki paluun Kalevan kisoihin usean vuoden tauon jälkeen. Sijoitus oli kymmenes. Elmo on saavuttanut Kalevan kisoista aiemmin kaksi hopeamitalia.

Kalevan kisoissa ensimmäistä kertaa kilpaillut Pekka Pelota oli tällä kertaa epäonninen ja kisan tuloksena hylkäys. Vastoinkäymisestä huolimatta kilpailu toi varmasti paljon arvokasta kokemusta tulevaisuutta varten.

19-vuotias Oona Korhonen edusti Kalevan kisoissa ensimmöistä kertaa urallaan. Lajin taso on Suomessa huima. Vielä ei Oonan taso riittänyt finaaliin asti, mutta varmasti jo lähivuosina.
- Jessica Rautelin, N 7-ottelu (5532) 🥇
- Saga Andersson, N seiväs (445) 🥈
- Jonathan Ekberg, M 10 000m kävely (41.03,07 PB)🥈
- Roope Auvinen, M moukari (69,33) 🥉
- Kira Kytölä, N kolmiloikka (12,82) 4. sija
- Ella Räsänen, N 400m (54,64) 5. sija
- Frida Blomfelt, N seiväs (385 PB) 7. sija
- Sajan Irincheev, M 10 000m kävely (43.13,27) 8. sija
- Elmo Koivunen, M 10 000m kävely (49.52,13) 10. sija
- Pekka Peltola, M 10 000m kävely (DQ)
- Rasmus Vuonoranta, M 100m (10,73 PB) alkuerät
- Romary Pavlikov, M 100m (10,78) alkuerät
- Vilma Metsälä, N korkeus (165 PB) karsinta
- Oona Korhonen, N moukari (48,67) karsinta
Kaikki tulokset löytyvät TÄÄLTÄ
Kategoriat:
Huippu-urheilu
Yleistä
Yleisurheilu