Hienoa menestystä Espoon SM-halleista!
SM-hallit järjestettiin Espoon Kameleontenissa 28.2.-1.3.2026, ja seuramme menestyi kotikisoissa upeasti. Kisojen päätteeksi olimme paras SFI-seura ja sijoituimme Kultainen juoksija -pistekilpailussa hienosti yhdeksänneksi suurten seurojen joukossa. Saavutimme kilpailuissa kaksi hopeamitalia, yhden pronssimitalin sekä viisi pistesijaa. Kokonaisuutena viikonloppu oli vahva näyttö seuramme tasosta ja yhteishengestä.
Lämmin kiitos kaikille urheilijoille, valmentajille, vapaaehtoisille ja kaikille kisoissa mukana olleille. Teidän ansiostanne viikonloppu onnistui erinomaisesti ja saimme jälleen järjestettyä huipputason yleisurheilukilpailut!

Jessica Rautelinin upea SM-menestys jatkui Espoossa. Tällä kertaa 5-ottelusta hopeaa uusin ennätyspistein 4112. Naisten 5-ottelussa lajit hallissa ovat 60m aidat, korkeus, kuula, pituus ja 800m. Lajikojtaisia ennätyksiä Jessicalle syntyi 60 aidoissa ja pituudessa. Isot onnittelut SM-hopeasta Jessica ja valmentaja Ragne Kytölä.


Saga Andersson jatkoi vahvaa hallikauttaan ja nappasi rutiininomaisesti seiväshypyn SM-hopeaa Wilma Murron takana tuloksella 441.

Frida Blomfelt hyppäsi puhtaalla pöytäkirjalla aina korkeuteen 381, joka oli tällä kertaa liikaa. Tuloksena kahdeksas sija tuloksella 366.


Kolmannen mitalin viikonlopulta nappasi Jonathan Ekberg miesten 5000 metrin kävelystä. Kovatasoisessa kilpailuissa pronssi saavutettiin tuloksella 20.12,38, joka on myös Jonathanin ennätys. Esbo IF:n Sajan Irincheev oli kilpailun kuudes tuloksella 22.01,15.


Ella Räsänen osallistui SM-halleihin vuoden 2013 jälkeen ja sijoittui naisten 400 metrillä neljänneksi kauden parhaallaan 54,64. Lajin mitalikolmikko juoksi kovempaa kuin viime kesän Kalevan kisojen mitalikolmikko.

22-sarjalainen Rasmus Vuonoranta eteni ensimmäistä kertaa urallaan yleisen sarjan SM-kilpailuissa loppukilpailuun ja kahdeksannelle sijalle. Välierissä syntyi uusi ennätys 6,91 ja finaalissakin hän juoksi 6,92. Hienoa kehitystä Rasse! Seuraavana päivänä Rasmus osallistu vielä 200 metrin alkueriin, mutta karsiutui loppukilpailusta.

Seuramme naiset edustivat vielä hienosti kilpailut päättävässä 4×200 metrin viestissä joukkueella Salla Parviainen, Saga Andersson, Alexandra Nylund ja Frida Blomfelt. Viestistä heltisi kahdeksas sija. Hienoa heittäytymistä naisilta!

- Saga Andersson, N seiväs (441) 🥈
- Jessica Rautelin, N 5-ottelu (4112 PB) 🥈
- Jonathan Ekberg, M 5000m kävely (20.12,38 PB) 🥉
- Ella Räsänen, N 400m (54,64) 4. sija
- Sajan Irincheev, M 5000m kävely (22.01,15) 6. sija
- Frida Blomfelt, N seiväs (366) 8. sija
- Rasmus Vuonoranta, M 60m (7,92) 8. sija
- N 4x200m (1.47,58)
Kaikki tulokset löytyvät TÄÄLTÄ
Kansikuva: SFI/Mikael Nordman
Kategoriat:
Huippu-urheilu
Yleistä
Yleisurheilu