Föreningens verksamhet är nu inne på det andra århundradet och härunder kan du behändigt följa med vad som händer och sker.

Närmare information om det gångna jubileumsåret hittar du här.

SM Maantiekävelyt - FM i landsvägsgång 17.6.2018

Framgångsrik stafettdag i YAG

Juuli-Anna Taurén
14.06.2018 kl. 23:45

Föreningscup del 1 och Nåid-stafett

Juuli-Anna Taurén
14.06.2018 kl. 22:36

Tapahtumainfo

Anders Wikholm
14.06.2018 kl. 07:47

Sommarens tävlingar närmar sej

Esbo Motonet GP i Alberga onsdag 13.6Läs mera »
Anders Wikholm
01.06.2018 kl. 08:11

Verksamhetsledaren presenterar sig

Sanna Saarman
24.05.2018 kl. 11:18

Kurrerundan

Idag 24.5 löps Kurrerundan i GraniLäs mera »
Anders Wikholm
24.05.2018 kl. 08:30

Hälsningar från styrelsemöte

Ny verksamhetsledare till föreningen och premieringLäs mera »
Anders Wikholm
25.04.2018 kl. 19:10

Sommarens arrangemang

Funktionärsanmälningen öppnadLäs mera »
Ulla-Riitta Nordberg
17.04.2018 kl. 07:17

Vårmöte

Ulla-Riitta Nordberg
14.03.2018 kl. 18:59

Friidrottsjuniorers säsongavslutning

21.12.2017 kl. 20:28

Friidrottssektionen premierade årets bästa junioridrottare. 

Bästa flicka: Silja Andersson och Wilma Jungar
Bästa pojke: Jonathan Ekberg
Årets junior: Mikael Böckerman
Årets juniortränare: Thomas Carlsson

Flickor 9: Frida Blomfelt, Sara Hämelin, Ciara Mahlberg
Pojkar 9: Adrian Jakobsson, Kevin Hartwall, Elmer Keinänen
A-klass resultat: Frida Blomfelt, Adrian Jakobsson, Kevin Hartwall

Flickor 10: Jenni Hirvonen, Matilda Pennanen, Linda Juvala
Pojkar 10: Viggo Nordman, Taavi Koukkumäki, Kasper Kanerva, Eelis Kauppila
A-klass resultat: Jenni Hirvonen, Matilda Pennanen, Linda Juvala, Noelle Kollin, Emilia Siggberg, Viggo Nordman, Taavi Koukkumäki, Kasper Kanerva, Eelis Kauppila

Flickor 11: Ella Råstedt, Wilma Nordström, Nathalie Jakobsson
Pojkar 11: Mikael Böckerman, Jonatan Österholm, William Forstén
A-klass resultat: Ella Råstedt, Wilma Nordström, Mikael Böckerman, Jonatan Österholm, William Forstén, Thomas Lahtinen, Max Wrede, Kaarlo Jäppinen

Flickor 12: Julia Nystrand, Saga Bergholm, Malin Lindroth
Pojkar 12: Rado Lindberg, Max Tuononen
A-klass resultat: Julia Nystrand, Saga Bergholm, Rado Lindberg

Flickor 13: Ella Paukku, Ina Appelqvist, Annika Juvala
A-klass resultat: Ella Paukku, Ina Appelqvist

Flickor 14: Silja Andersson, Laura Hillberg, Julia Peltola
Pojkar 14: Jonathan Ekberg, Kristian Juselius, Walter Törnwall
A-klass resultat: Silja Andersson, Jonathan Ekberg

Flickor 15: Wilma Jungar, Catarina Korkman
Pojkar 15: Lauri Paajanen, Eeli Korpi, Toni Appelqvist
A-klass resultat: Wilma Jungar, Toni Appelqvist, Lauri Paajanen

 

 

Juuli-Anna Taurén
 
 

 Esbo IF på Facebook

 

Esbo IF på Instagram

Aktuellt

Framgångsrik stafettdag i YAG

Juuli-Anna Taurén
14.06.2018 kl. 23:45

Föreningscup del 1 och Nåid-stafett

Juuli-Anna Taurén
14.06.2018 kl. 22:36

Tapahtumainfo

Anders Wikholm
14.06.2018 kl. 07:47

Sommarens tävlingar närmar sej

Esbo Motonet GP i Alberga onsdag 13.6Läs mera »
Anders Wikholm
01.06.2018 kl. 08:11

ESBO IDROTTSFÖRENING r.f.

Adress

PB 74
02771 Esbo
FINLAND
info(at)esboif.fi

Styrelsen

Ordförande 
Anders Wikholm
050 3410171
anders.wikholm(at)kluuvinkiinteistot.fi

Kassör
Anita Lindström
040 592 0274
anita(at)figurecraft.fi

 

Bowling

Paul Sihvonen
0400 985 667 paul.carita.sihvonen(at)kolumbus.fi

Friidrott

Ordförande
Markus Kalliomäki
markus.kalliomaki(at)live.fi

Juniorchef
Juuli-Anna Taurén
040 775 0306
​juuli.tauren(at)esboif.fi

Kira Kytölä
040 578 4157
kira.kytola(at)esboif.fi

 

Gymnastik

kansli(at)esboif.fi

Handboll

Mika Konsin
0400 150 057
mika.konsin(at)gmail.com

Motion

Håkan Blomberg
046 850 9200
hakan.blomberg(at)esboif.fi

Jan-Olof Stengård
040 5583 610
stengard(at)netti.fi

Volleyboll

Damlaget
Kirsi Huikarinen
050 339 2842
huikarin(at)mappi.helsinki.fi

Herrarna
Harri Ketonen
050 388 9550
harri.ketonen(at)vv-auto.fi

ESBO IDROTTSFÖRENING r.f.

Adress

PB 74
02771 Esbo
FINLAND
info(at)esboif.fi